הינך נמצא כאן

המהפכה השלישית: קוברנטיס והענן ההיברידיהרגעים הראשונים שלי בקריירה היו מלווים בפליאה. כמו עליסה בארץ הפלאות אני מוצא את עצמי משוטט בדאטה סנטר הענק של BMC במרכז עתידים בין מאות שרתים שמריצים עשרות מערכות הפעלה ומנסה להכיל את העושר, המגוון והמורכבות של כל מה שרץ שם בדאטה סנטר...
כתב:ליאור קיסוס

תאריך:13.08.19
peace love and linux
הגרפיטי שרוסס ברחובות סן פרנסיסקו במסגרת קמפיין peace love and linux של IBM ב2001

הרגעים הראשונים שלי בקריירה היו מלווים בפליאה.

כמו עליסה בארץ הפלאות אני מוצא את עצמי משוטט בדאטה סנטר הענק של BMC במרכז עתידים בין מאות שרתים שמריצים עשרות מערכות הפעלה ומנסה להכיל את העושר, המגוון והמורכבות של כל מה שרץ שם בדאטה סנטר. אחרי שנה של לימודים התחלתי להרגיש ביטחון, למדתי על UNIX במכללה והתחלתי להרגיש ממש בנוח ב command-line. הרגשתי כמו שומר הסף - הסמוראי האחרון - אחת לשבועיים כשאני חמוש בחבילת התקליטורים שהגיע מ-sun microsystem וטוען את משלוח התרופות האחרון נגד האפוקליפסה המתקרבת לשרתי הסולאריס של BMC במרכז עתידים בתל אביב.

זה היה קיץ 99' ואנחנו היינו לקראת "חורבן המחשוב" כפי שאנו הכרנו אותו אז - סיפורי זוועות לגביי שרתים שיקפאו, מערכות שייחנקו וחברות שיימחקו גרמו לכל מנמ"ר רציני לשכור לו איזה טירון UNIX כזה לפצ'פץ' לכל מערכת הפעלה את הצורה. אבל היו כל כך הרבה מערכות וכל כך הרבה פאצ'ים... אני זוכר (רשימה חלקית מאוד) - הרבה SOLARIS, את AIX, את HPUX מכונות של AS400 ו MainFrame אפילו הלכתי פעם להסמכה על tandem איזה מכונה כזו שהייתה אמורה לשרוד שואה גרעינית (וכנראה גם את באג 2000) - מה שהיה משותף לרוב המכונות האלה היה שהן היו סוג של UNIX - ושמה כבר הרגשתי בנוח....

ממש בסוף השנה אני זוכר שבאתי לבוס הישיר שלי - ואמרתי לו שאני הולך להצטרף; לסטארטאפ שעוסק בלינוקס - אני זוכר את המבט שלו שהיה תערובת של אכזבה ופליאה... מי עוזב את ארץ הפלאות במרכז עתידים? ועוד עבור מה? עבור מערכת ההפעלה הקיקיונית הזו שאפילו לא מריצה שום דבר רציני בדאטהסנטר אלא רק שטויות של שקשורות בעקיפין באתר האינטרנט?!

ואז במהלך עשר השנים הבאות - אני עומד מהצד ומביט במהפכה הראשונה - המהפכה  ששינתה מקצה לקצה את הדאטה סנטר והובילה קונסולידציה בארץ הפלאות.

"אז איפה איפה הן השרתים ומערכות ההפעלה ההן עם הקוקו והמכונה הייעודית שעולה 40 אלף דולר??" - את כל השרתים ומערכות ההפעלה האלה בלעה לינוקס. "

התנועה שהתחילה מהשרתים הפריפריאליים מבוססי ה-x86 הוזנה בפעילות של חברות ענק שהתחילו לקחת את מערכת ההפעלה לינוקס ברצינות... בתחילה IBM בסוף שנת 2001 עם קמפיין ה peace love and linux כשריססה גרפיטי ונקנסה על ידי עיריית סן פרנסיסקו ולבסוף Oracle בכך שמיתגה את ה unbreakable linux כשהשיקה את Oracle Linux .

הגרפיטי שרוסס ברחובות סן פרנסיסקו במסגרת קמפיין peace love and linux של IBM ב2001 הקמפיינים האלה נתנו לגיטימציה למנמ"רים להתחיל להריץ יישומים יותר ויותר קריטיים על שרתי הלינוקס שלהם - היה לי הכבוד לקחת חלק בסטארטאפ Aduva שטיפל (נחשו במה?) בפאצ'ים של שרתי הלינוקס וה-solaris בארגון.

ואז הגיע הענן

המהפכה הראשונה שינתה ללא הכר את הדאטה סנטר כי היא עשתה קונסולידציה של כל עולם הUNIX למערכת הפעלה אחת. המהפכה השנייה כבר גרמה למנמ"רים ובעיקר למייסדי סטארטאפים לשאול - האם אני צריך בכלל דאטה סנטר משלי?

אמזון בתחילה ואחר כך מיקרוסופט, גוגל וגם אורקל יצאו עם העננים שלהן והורידו את המורכבות, את העלות ובעיקר אפשרו את קצב הגידול הדרמטי של חדי קרן טכנולוגים שהיו צריכים משאבי מחשוב גמישים שיצמחו באותה מהירות שהסטארטאפ צומח, בלי להיכנס לחיכוך ולרכש של כל כך הרבה שרתים וכן לעלויות והמגבלות הפיזיות של הדאטה סנטר המקומי.

המהפכה השנייה הזו הולידה את הענן כפי שאנו מכירים אותו ואת אחת מצבירות הערך הכי מרשימות שראינו בשנים האחרונות אצל ענקיות כמו אמזון, מיקרוסופט וגוגל. מה שמרתק הוא שינוי המודל העסקי אצל חברות כמו מיקרוסופט ואורקל שמתרגמות את מערכות היחסים הקיימות שלהן למודל הענן והדבר ניכר בביצועי המנייה ובשינוי התרבותי באימוץ ערכים כמו פתיחות וקוד פתוח.

המהפכה השלישית

הניצחון של לינוקס התרחש בגלל שלינוקס הציג סטנדרט פתוח שיצרני התוכנה חומרה והאינטגרטורים יכלו להיבנות סביבו. האופי והמבנה הפתוח לא איפשר לאף חברה "להשתלט" על הפרויקט אלא יצר קואליציה של בעלי אינטרסים שיכולים לנווט את הספינה רק אם יתרמו ויהיו משמעותיים בליבה כך מאות חברות תרמו ותורמות עד היום משאבי פיתוח משמעותיים ללינוקס קרנל.

לפני 4 שנים, בקיץ 2015, גוגל שחררה את קוברנטיס 1.0 שהיה מבוסס על עשור של ניסיון בפיתוח תשתיות ה-container orchestration של גוגל. באותו מעמד גוגל ייסדה את ה -Cloud Native Computing Foundation (CNCF) יחד עם הlinux foundation - סוג של התאגדות של חברות וארגונים שתומכים בקוברנטיס ובקבוצה שלמה של טכנולוגיות משלימות שנולדו אל "דור הענן" - אפליקציות ה-cloudnative.

במהלך הזה הם יצרו את הסטנדרט הפתוח שלדעתי יעמוד בלב המהפכה השלישית ב-IT ויחזיר את המנמ"ר (במקרים מסוימים) אל הדאטה סנטר.

הרבה כבר נכתב על קוברנטיס אבל מכל ההיבטים הטכנולוגים הפיצ'ר הכי משמעותי הוא האימוץ המוחלט של התעשייה של אותו סטנדרט פתוח (הפעם האחרונה שראינו כזה אימוץ היה בהתכנסות סביב לינוקס אז האימפקט של קוברנטיס על העולם צפוי להיות דומה.

 קוברנטיס מאפשר לנו למעשה להריץ את אפליקציות ה-cloudnative שלנו בכל מקום, בכל ענן והכי חשוב - גם בדאטה סנטר שלנו – כך בעצם נולד ה"ענן ההיברידי", היכולת להריץ את האפליקציות על פני עננים שונים ומקומית.

ישנם כמה יתרונות משמעותיים בשימוש בקוברנטיס על מספר עננים ובדאטה סנטר המקומי:

  • יכולת בחירה - בתור צרכן שירותי ענן אני יכול לעבור בין עננים בלי להיתקע עם cloud vendor lock-in, דבר שמאפשר התאמה של ה"ענן הנכון" לאתגרים הטכנולוגים המשתנים.
  • ריסון ושליטה תקציבית - אני בוחר מה אני מריץ ואיפה - אם יש לי דאטה סנטר היסטורי עם משאבי מחשוב אני יכול להשתמש בו לצד פעילות הענן הרגילה שלי.
  • התאמה רגולטורית - הרבה תרחישים דורשים התאמה רגולטורית מכוח PCI , GDPR, HIPA ואחרים – לפעמים, לארגון אין ברירה והוא חייב לעבוד בדאטה סנטר של עצמו או לחלופין במיקום גיאוגרפי מסוים. היכולת שהעובדה הזו לא תשפיע על הארכיטקטורה מאפשרת גמישות עסקית וחדשנות.
  • פיתוח בחוץ והלבנה פנימה - בתעשיות ביטחוניות, פיננסיות ובתחום הבריאות, דרישות אבטחת המידע לעיתים מחייבות נתק מוחלט בין הרשתות עם רשת פנימית שכלל לא מחוברת לאינטרנט - היכולת לפתח בחוץ על סטנדרט אחיד ללא ההקשחות ההלבנות והרגולוציה, לבדוק את האפליקציה 'בחוץ' ואז להלבין פנימה, משחררות את הארגונים האלה להיעזר בספקים לחיצוניים (שעד כה היו מחויבים לפעול רק on prem) ולהאיץ ולמקבל את הפעילות.

אנו ב-Linnovate מלווים ארגונים במסע הזה למציאת האיזון בין הענן הציבורי והפרטי - איך להלך בין הטיפות של הרגולציה ואבטחת המידע ועדיין להישאר יבש (ובתפקיד). במסגרת העלאת המודעות לקוברנטיס ולגישת ה-   hybrid cloud פתחנו בסדרת ההרצאות – "קוברנטיס בגובה העיניים", שבהן אנו לומדים על קוברנטיס, cloudnative, DevOps ועוד, בחסות אורקל ובשימוש בפתרון ה-OCI (Oracle Cloud Infrastructure) - פתרון הקוברנטיס המנוהל בענן אורקל.

במסגרת הפעילות, נציג בהמשך פתרונות מבוססי rancher, פרויקט קוד פתוח וחברה המתמחה בפתרונות לניהול ענן היברידי ו-multi cluster Kubernetes clusters. אנו מובילים את תחום ה-cloudnative ופעילים במגזרי הביטחוני, הפיננסי, האקדמי תיירות וטכנולוגיה.

חדשותעוד כתבות