הינך נמצא כאן

טור דעה: טרם יבשה הדיו
כתב:

תאריך:19.02.19
הנשיא ןיולי אדלשטיין
לא היה מה לאמר

"בישראל 2018 כולם רוצים להשפיע על דמותה של המדינה אך התחושה היא שכל צד מושך בחבל והדגל מאיים להיקרע. השלום שאנחנו רבים עליו הפך לכלי מלחמה. האידיאולוגיה הפכה לדו‎ֹגמה, הלהט לעדריות והאכפתיות למחנאות", הסביר הנשיא. "בוויכוח החשוב על דרכינו, בין אדם לאדם, בין מפלגה למפלגה, בין רוב למיעוט, אנחנו מאבדים את האמפתיה, את ההקשבה, את השלום הפנימי. אנחנו מתחילים לחשוב ולדבר במונחים של 'עסקת חבילה'".

"אמור לי מה דעתך בנושא ההתיישבות ואומר לך מה דעתך בנושא בית המשפט העליון, מה עמדתך ביחס ללהט"ב, אדע לומר לך אם אתה משתמש במונח מסתננים, פליטים או מהגרי עבודה."

הנשיא המשיך ופרט את הקווים לדמותה של אותה "עסקת חבילה" ואמר כי על פיה: "ציוני טוב הוא ימני ואין דבר כזה נץ מדיני שרוצה לפתוח סופר בשבת, או מאמין ששיפור רווחתם של הפלסטינים הוא אינטרס ישראלי. בשיח הפוליטי של עסקת החבילה זה הכל או כלום ואסור לשבור שורות. אתה איתנו- או נגדנו. מיישר קו- או נשלח כמצורע מחוץ למחנה. ולא חשוב שהליכוד של חוק הלאום הוא אותה מפלגה שהשתתפה גם בחקיקתו של 'חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו', ולא חשוב שהעבודה ייסדה את ההתיישבות ביהודה ושומרון ושבגין האמין בכל ליבו שיש שופטים בירושלים, בעוד שרבין גרס בלי בג"ץ ובלי בצלם ושימין כשמאל חתמו על הסכמי שלום ויצאו למלחמות."

הנשיא המשיך: "אל תבלבל אותי עם העובדות או עם הדעות 'המורכבות' שלך. הרי לא שאלתי מה דעתך, שאלתי איפה היית. איפה היית באוסלו? איפה היית כשרצחו את רבין? איפה היית בהתנתקות? ובאיזו כיכר היית במוצ"ש?" והדגיש: "לכולנו אכפת וכולנו נאבקים על הפולחן הנכון, על הערכים הנכונים, אבל כולנו מחמיצים את הלקח המר: הניצחון בקרב האחים פירושו הפסד במלחמת הקיום. יותר מאיום הגרעין, יותר מהטרור, יותר מאויבינו המבקשים לכלותינו – איום המלחמה הפנימית תמיד יהיה האיום החמור ביותר."